We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 80716-W Receptacle Wallplate, 4-1/2 in L, 4-9/16 in W, 2 -Gang, Thermoplastic Nylon, White, Smooth
SKU
ORG4590501
by Leviton
$15.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial or residential applications.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Receptacle Plates
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Includes | Color Matching Metal Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoplastic Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Suitable for | Traditional Leviton Devices |
| Thickness | 0.22in |
| Type | Duplex Standard-Size |
| Width | 4-9/16in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477494042 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | 002-80716-00W |
| Brand | Leviton |

Log In