We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 86003 Standard-Size Duplex Receptacle Wallplate, 1-Gang, Thermoset Plastic, Ivory
SKU
ORG8650772
by Leviton
$8.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Receptacle Plates
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset Plastic |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Suitable for | Traditional Leviton Devices |
| Thickness | 0.22in |
| Type | Duplex Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477086919 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 020-86003-000 |
| Brand | Leviton |

Log In