We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 86004 Single Receptacle Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Thermoset Plastic, Ivory, Smooth
SKU
ORG4590741
by Leviton
$14.69 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial or residential applications.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Single Outlet
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Hole Size | 1-13/32in |
| Includes | Metal Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset Plastic |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Gangs | 1 |
| Suitable for | Portable Outlet Boxes |
| Thickness | 0.22in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| UPC | 078477772911 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | 001-86004-000 |
| Brand | Leviton |

Log In