We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 9716-C Lamp Holder, 125 V, 660 W, Aluminum Contact, Porcelain Housing Material, White
SKU
ORG4996005
by Leviton
$18.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For high-intensity lamps, receptacle.
Category: Home Lighting
Leviton produces lamp holders for virtually every light source equipped with incandescent, fluorescent or LED lamps. Lamp holders include incandescent medium base and specialty sizes & fluorescent lamp holders, in addition to a large line of porcelain lamp holders including pulse-rated mogul-base products and an extensive selection of devices for high-intensity lamps.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | White |
| Connection Type | Screw |
| Contact Material | Aluminum |
| Current Rating | 15A |
| Housing Material | Porcelain |
| Includes | 2 in Pull Chain 3 ft Pull Cord With Bell End |
| Lamp Type | Incandescent |
| Mounting Type | Twist-Lock |
| Suitable for | 3-1/4 in 4 in Outlet Box |
| Type | 2-Pole 2-Wire |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 660W |
| Wiring Type | Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.7700 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477819012 |
| MPN | B01-09716-00C |

Log In