We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton C20-7090-PG Lamp Holder, 250 V, 250 W, Phenolic Housing Material, Brass
SKU
ORG4995965
by Leviton
$16.31 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Home Lighting
Leviton Lamp Holder, 2-Circuit, 3-Way, Lamp Type: Incandescent, Base Type: Medium, 250 V, Wattage Rating: 250 W, Screw Connection, Housing Material: Phenolic, Pipe Mounting, Polished Gilt, Brass, Dimensions: 1.38 in Dia x 2.56 in D, Suitable for: 3-Way 2-Filament Lamps
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Brass |
| Connection Type | Screw |
| Dimensions | 1.38 in Dia x 2.56 in D |
| Finish | Polished Gilt |
| Housing Material | Phenolic |
| Lamp Type | Incandescent |
| Mounting Type | Pipe |
| Suitable for | 3-Way 2-Filament Lamps |
| Type | 2-Circuit 3-Way |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 250W |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| UPC | 078477844045 |
| MPN | C20-07090-0PG |

Log In