We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton C21-06672-1LI Slide Dimmer, 120 VAC, 150 W, CFL, Halogen, Incandescent, LED Lamp, Ivory
SKU
ORG4996385
by Leviton
$27.97 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- New updated look
- Integrated linear full-range slide control for easy, precise operation
- Slim, compact housing fits easily into a standard wallbox and is suitable for multi-gang installations
- Futureproof to control a variety of dimmable CFL and LED lamps
- Backwards compatible with incandescent lamps
- Built-in radio or TV interference filter
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Leviton Decora SureSlide dimmers provide smooth, slide-action, full-range dimming for incandescent and dimmable LED and CFL lamps. Featuring slide-to-off functionality, this device is designed for users who choose to adjust lighting levels each time the device is used. The dimmer is designed specifically for dimmable light-emitting diodes (LED) and dimmable compact fluorescent (CFL) lamps it is also compatible for use with incandescent lamps.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Control Type | Slide Switch |
| Dimensions | 1.73 in W x 0.93 in D x 4.12 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | CFL Halogen Incandescent LED |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | 0 to 55deg C |
| Type | Electro-Mechanical |
| Voltage Rating | 120VAC |
| Wattage Rating | 150W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3500 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477606193 |
| MPN | C21-06672-1LI |

Log In