We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Decora M32-05601-2WM Rocker Switch with Ground Screw, 15 A, 120/277 V, SPST, Lead Wire Terminal, White
SKU
ORG4810909
by DECORA
$34.46 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Full-rated current capacity with tungsten, fluorescent or resistive loads
- Motor capacity is 80% of switch rating
- Sturdy construction for long service life
- Terminal screws accept up to #12 AWG copper or copper-clad wire
- Quickwire push-in terminals accept #14 AWG solid copper wire only
- Self-grounding when installed in a properly grounded metal box
- For residential applications
Featuring a look and feel that qualify them as modern classics, Decora designer rocker switches add so much at a modest cost that no home should be without them. Their sleek simplicity and smooth, quiet operation stem from quality materials fitted to tight tolerances and finished with great care, ensuring years of trouble-free service. Easy to wire, they work with tungsten, fluorescent and resistive loads. Legendary Decora designer rocker switches come in a variety of colors to harmonize with any decor. Their sturdy construction and dependable performance are everything you'd expect from the pre-eminent switch maker.
| Color | White |
|---|---|
| Contact Configuration | SPST |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.4 in W |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Screw |
| Temperature Rating | -40 to 120deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 0.5 to 2hp |
| Download PDF File |
| UPC | 078477800805 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5500 |
| MPN | M32-05601-2WM |
| Brand | DECORA |

Log In