We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton M24-05325-WMP Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Push-In, Side Wiring, NEMA: 5-15R, White
SKU
ORG4810883
by Leviton
$29.87 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Double-wipe power contacts for maximum conductivity and plug retention
- Heavy-gauge rust-resistant steel mounting strap
- Thermoplastic design allows for a long service life
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Leviton's comprehensive residential grade receptacles portfolio includes devices rated for all residential applications in a variety of standard configurations. They are produced in an array of colors in both Decora and traditional styles. All duplex receptacles are designed with thermoplastic construction and feature a shallow build for maximum wiring room. Each duplex is also equipped with break-off plaster ears and tabs to allow for easy alignment and two-circuit conversion.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.52 in W x 0.98 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 12AWG |
| Wiring Type | Push-In Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.3200 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477800829 |
| MPN | M24-05325-WMP |

Log In