We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R50-00275-00T Angled, Dual-Power Electrical Plug, 125/250 V, 30/50 A, Thermoplastic
Delivered in 2-4 business days
Leviton offers a large selection of 15 A, 20 A, 30 A and 50 A commercial-grade straight blade plugs and connectors. These rugged performers are moisture, chemical and abuse-resistant, And they're ideal for indoor and outdoor use. Our EPTR rubber-backed plugs and connectors stand up to rough use, protecting against dirt and moisture. The deep-slotted, backed-out terminal screws draw back wire clamps securely over stripped leads for maximum conductivity.
Leviton offers a large selection of 15 A, 20 A, 30 A and 50 A commercial-grade straight blade plugs and connectors. These rugged performers are moisture, chemical and abuse-resistant, And they're ideal for indoor and outdoor use. Our EPTR rubber-backed plugs and connectors stand up to rough use, protecting against dirt and moisture. The deep-slotted, backed-out terminal screws draw back wire clamps securely over stripped leads for maximum conductivity.
| Cable/Wire Size | 3/4 to 1-1/8in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 30/50A |
| Dimensions | 3.49 in L x 2.56 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 14-30P 14-50P |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Type | Angled Dual Power |
| Voltage Rating | 125/250V |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.4600 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477644966 |
| MPN | R55275-E |

Log In