We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R50-515PV-LIT Straight Blade Plug, 125 V, 15 A, PVC
SKU
ORG7019201
by Leviton
$21.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Green light indicates power is flowing through to the cord
- Accepts AWG SJ 16/3
- Rugged PVC plug and connector (515PV/515CV) resists moisture and chemicals
- Unique dimpled body provides a secure hinge grip
- Built-in cord grip adjusts automatically for use with 18 to 12 AWG
- For indoor, outdoor and replacement of plugs on tools, appliances and extension cords
Lighted plug, 15 A, 125 V, NEMA 5-15P, 2-pole, 3-wire plug, straight blade. UL listed and CSA certified.
| Cable/Wire Size | 15/64 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Transparent Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | PVC |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 078477674857 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | R50-515PV-LIT |
| Brand | Leviton |

Log In