We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R50-IPL06-10M Slide Dimmer, 120 V, Ivory/White
SKU
ORG7018732
by Leviton
$34.37 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Slide Dimmer, 120 V, 60 Hz, 600/150 W, 1 -Pole, CFL, Incandescent, LED Lamp, Preset Start, 3-Way Operation Modes, Push ON/OFF Control, Screw Terminal, 0 to 55 deg C, Ivory/White, 4.15 in L x 2.12 in W x 1.41 in D Dimensions
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Leviton Slide Dimmer, 120 V, 60 Hz Frequency, 600/150 W Wattage, 1 Pole, CFL, Incandescent, LED Lamp, Preset Start, 3-Way Operation Modes, Push ON/OFF Control, Screw Terminal, 0 to 55 deg C, Ivory/White, Dimensions: 4.15 in L x 2.12 in W x 1.41 in D
| Color | Ivory/White |
|---|---|
| Control Type | Push ON/OFF |
| Dimensions | 4.15 in L x 2.12 in W x 1.41 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | CFL Incandescent LED |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Preset |
| Temperature Rating | 0 to 55deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 600/150W |
| Download PDF File |
| UPC | 078477561874 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| MPN | R60-IPL06-10M |
| Brand | Leviton |

Log In