We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R51-T5225-0IS Duplex Combination Switch/Receptacle, 120 V Switch, 125 V Receptacle, 1-Pole, 14 to 12 AWG
SKU
ORG7018831
by Leviton
$22.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Shutter mechanism inside the receptacle blocks access to the contacts unless a two-prong plug is inserted, helping ensure hairpins, keys and more will be locked out
- Heavy-duty construction offers long, trouble-free service life
Leviton's standard combination switch/receptacle is the ideal choice for any area in a home. Its simple, functional design provides the use of a switch and a tamper-resistant receptacle in a one-gang space. Its impact-resistant exterior ensures damage protection and a long service life. These devices come in a range of colors and are backed by a limited two-year warranty.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Type | Duplex |
| Voltage Rating | 120 V Switch 125 V Receptacle |
| Wire Size | 14 to 12AWG |
| Wiring Type | Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2200 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477467022 |
| MPN | R51-T5225-0IS |

Log In