We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R68-06674-P0T Electro-Mechanical Slide Dimmer, 120 V, Light Almond
SKU
ORG7018393
by Leviton
$32.51 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- New updated look
- Integrated linear full-range slide control for easy, precise operation
- Slim, compact housing fits easily into a standard wallbox and is suitable for multi-gang installations
- Futureproof to control a variety of dimmable CFL and LED lamps
- Backwards compatible with incandescent lamps
- Built-in radio or TV interference filter
- For commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Leviton Decora SureSlide dimmers provide smooth, slide-action, full-range dimming for incandescent and dimmable LED and CFL lamps. Featuring a pre-set On/Off switch, this device allows the user to set the desired brightness level to operate automatically with the On/Off function. The dimmer is designed specifically for dimmable light-emitting diodes (LED) and dimmable compact fluorescent (CFL) lamps, it is also compatible for use with incandescent lamps.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Control Type | Rocker Switch |
| Dimensions | 1.73 in W x 0.93 in D x 4.12 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | CFL Incandescent LED |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Preset |
| Temperature Rating | 0 to 55deg C |
| Type | Electro-Mechanical |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 600/150W |
| Download PDF File |
| UPC | 078477561959 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | R78-06674-P0T |
| Brand | Leviton |

Log In