We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R92-GFTR1-0KW GFCI Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-15R, White
SKU
ORG1985902
by Leviton
$32.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Self-Test GFCI conducts an automatic test periodically to ensure GFCI protection. The device will trip and will not reset if GFCI protection is not available. With tamper resistant shutters. UL listed.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.21 in L x 1.69 in W x 1.32 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Suitable for | Decora Devices and Wallplates |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| UPC | 078477701935 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | R92-GFTR1-0KW |
| Brand | Leviton |

Log In