We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R96-GFTR2-0KT Duplex GFCI Receptacle, 20 A, 2-Pole, 5-20R, Light Almond
SKU
ORG8062481
by Leviton
$35.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Self-Test GFCI conducts an automatic test periodically to ensure GFCI protection. The device will trip and will not reset if GFCI protection is not available. With tamper resistant shutters. UL listed.
Self-Test GFCI conducts an automatic test periodically to ensure GFCI protection. The device will trip and will not reset if GFCI protection is not available. With tamper resistant shutters. UL listed.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 4.21 in L x 1.69 in W x 1.4 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Suitable for | Decora Devices and Wallplates |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.3200 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477708200 |
| MPN | R96-GFTR2-0KT |

Log In