We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton S00-01453-02S Switch, 120 V, Wall Mounting, Thermoplastic, Brown
SKU
ORG7017676
by Leviton
$16.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Switch, 120 V, 15 A, 0.5 hp, 3-Way, Push-In Terminal, Cam, Toggle Actuator, -40 to 65 deg C, Wall Mounting, Thermoplastic, Brown, 4.2 in L x 1.31 in W x 1.01 in D Dimensions
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 3-Way Switches
Leviton Toggle Switch, 120 V, 15 A, 0.5 hp Wattage, 3 Positions, Push-In Terminal, Cam Actuator, -40 to 65 deg C, Wall Mounting, Thermoplastic Housing Material, Brown, Dimensions: 4.2 in L x 1.31 in W x 1.01 in D
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | Brown |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.31 in W x 1.01 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Positions | 3 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Push-In |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Download PDF File |
| UPC | 078477410981 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | S00-01453-02S |
| Brand | Leviton |

Log In