We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton S01-0CR20-0IS Duplex Receptacle, 20 A, 2-Pole, 5-20R, Ivory
Delivered in 2-4 business days
Leviton offers a large selection of 15 A and 20 A commercial spec grade receptacles, including Decora brand devices available in a wide variety of colors, wiring options and other features. Leviton-Foots commercial receptacles are manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications. These commercial receptacles provide long-lasting service life and are a cost-saving alternative to the industrial devices.
Leviton offers a large selection of 15 A and 20 A commercial spec grade receptacles, including Decora brand devices available in a wide variety of colors, wiring options and other features. Leviton-Foots commercial receptacles are manufactured to withstand the demands of commercial and institutional applications. These commercial receptacles provide long-lasting service life and are a cost-saving alternative to the industrial devices.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 4 in L x 1.56 in W x 1.09 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1hp |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Side |
| Download PDF File |
| UPC | 078477070611 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | S01-0CR20-0IS |
| Brand | Leviton |

Log In