We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton S01-CS115-2IS Switch, 120/277 V, Wall Mounting, Thermoplastic, Ivory
SKU
ORG7018583
by Leviton
$17.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Switch, 120/277 V, 15 A, 0.5 to 2 hp, 1 -Pole, Dielectric Strength: 1500 V, Push-In Terminal, Toggle Actuator, IP Rating: NEMA WD-1, WD-6, -40 to 65 deg C, Wall Mounting, Thermoplastic, Ivory, 4.06 in L x 1.31 in W x 1.01 in D Dimensions
Leviton Switch, 120/277 V, 15 A, 0.5 to 2 hp Wattage, 1 Pole, 1500 V Dielectric Strength, Push-In Terminal, Toggle Actuator, NEMA WD-1, WD-6 IP, -40 to 65 deg C, Wall Mounting, Thermoplastic Housing Material, Ivory, Dimensions: 4.06 in L x 1.31 in W x 1.01 in D
| Actuator Type | Toggle |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.31 in W x 1.01 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| IP Rating | NEMA WD-1 WD-6 |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Push-In |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 0.5 to 2hp |
| Download PDF File |
| UPC | 078477069592 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | S01-CS115-2IS |
| Brand | Leviton |

Log In