We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton S03-CS220-2IS Toggle Switch, 120/277 V, Flush Mounting, Thermoplastic, Ivory
SKU
ORG7018641
by Leviton
$21.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Leviton Toggle Switch, 120/277 V, 20 A, 1 to 2 hp, 2 -Pole, Dielectric Strength: 1500 V, Lead Wire Terminal, Quiet Actuator, -40 to 65 deg C, Flush Mounting, Thermoplastic, Ivory, 4.06 in L x 1.31 in W x 0.92 in D Dimensions
Leviton Toggle Switch, 120/277 V, 20 A, 1 to 2 hp Wattage, 2 Pole, 1500 V Dielectric Strength, Lead Wire Terminal, Quiet Actuator, -40 to 65 deg C, Flush Mounting, Thermoplastic Housing Material, Ivory, Dimensions: 4.06 in L x 1.31 in W x 0.92 in D
| Actuator Type | Quiet |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Current Rating | 20A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.31 in W x 0.92 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 2 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 1 to 2hp |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| UPC | 078477069714 |
| MPN | S03-CS220-2IS |

Log In