We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton S07-CS120-2IS Toggle Switch, 120/277 V, Screw Mounting, Thermoplastic, Ivory
SKU
ORG7018609
by Leviton
$17.64 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton Toggle Switch, 120/277 V, 20 A, 1 to 2 hp, 1 -Pole, Dielectric Strength: 1500 V, Screw, Side Wired Terminal, Quiet Actuator, -40 to 65 deg C, Screw Mounting, Thermoplastic, Ivory, 4.06 in L x 1.31 in W Dimensions
Leviton Toggle Switch, 120/277 V, 20 A, 1 to 2 hp Wattage, 1 Pole, 1500 V Dielectric Strength, Screw, Side Wired Terminal, Quiet Actuator, -40 to 65 deg C, Screw Mounting, Thermoplastic Housing Material, Ivory, Dimensions: 4.06 in L x 1.31 in W
| Actuator Type | Quiet |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Current Rating | 20A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.31 in W |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Screw Side Wired |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 1 to 2hp |
| Download PDF File |
| UPC | 078477069639 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1800 |
| MPN | S07-CS120-2IS |
| Brand | Leviton |

Log In