We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lg Commercial LG 55'' 500 Nits FHD Slim Bezel Video Wall, 55" LCD, 1920 x 1080, Direct LED, 500 Nit
Delivered in 2-4 business days
- Depth : 86.9 mm.
- Interface : HDMI/ DP/ DVI-D/ USB/ RS232C/ RJ45/ Audio/ IR.
- Bezel : 1.74mm (Panel Bezel to Panel Bezel), 1.3mm (T/L), 0.44mm (B/R).
- Brightness(Typ.) : 500 nit .
Artistic Immersion, Overwhelming Captivation
Seamless Large Screens with Extreme-Narrow Bezel. The ultra slim bezel, with its 1.74mm BtoB (Panel Bezel to Panel Bezel), drastically reduces bezel interference and delivers immersive and seamless content on assembled video wall screens. Image Gap Reduction. The VM5J-H includes an image improvement algorithm that can reduce image gaps among tiled displays when playing back videos. Objects located on the bezel boundaries are adjusted for a seamless viewing experience. Higher Viewing Angle. Large screens are usually positioned higher than human-eye level. Wide half luminance angle (40) enables effective picture quality for video walls. The viewing angle of the VM5J-H is high enough to display vivid colors throughout the screen without any color distortion. Wider Viewing Angle. LG IPS panel technology enables stable and smooth control of liquid crystals, and allows the screen to be viewed from virtually any angle. Therefore, the VM5J-H captivates the attention of more viewers with lifelike colors, regardless of their viewing position. Easy Color Adjustment. Depending on the content, the color temperature of the display can be easily adjusted in increments of 100K using a remote control. Simple White Balance Adjustment. In conventional video walls, white balance was adjustable only in "full-white" mode, but the VM5J-H allows you to modify each value of grey scale to achieve more detailed and precise white balance adjustment. High Performance and Great Scalability. Thanks to its built-in SoC and webOS smart signage platform, the VM5J-H can execute several tasks at once while providing smooth content playback without the need for a media player. As webOS supports HTML5 as a web-based platform and offers SDK (Software Development Kit), it is even easier for SIs to build and optimize their web apps..
| Backlight Technology (Display & Graphics) | Direct LED |
|---|---|
| Backlight Technology | Direct LED |
| Bezel Width (Left) | 51.2 mil |
| Bezel Width (Right) | 17.3 mil |
| Bezel Width | 68.5 mil |
| Brand Name | LG |
| Brightness (Video) | 500 Nit |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Depth (Video) | 10-bit |
| Color Gamut (Video) | 72% NTSC |
| Depth | 3.4" |
| Display Resolution (Display & Graphics) | 1920 x 1080 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type (Display & Graphics) | LCD |
| Display Screen Type | LCD |
| DisplayPort (Interfaces/Ports) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DVI (Interfaces/Ports) | Yes |
| DVI | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio (Video) | 500,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 500,000:1 |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Certification | ErP |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet | Yes |
| HDMI (Interfaces/Ports) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Height | 26.9" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 55VM5J-H |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Number of DisplayPorts (Interfaces/Ports) | 2 |
| Number of DVI Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of HDMI Inputs (Interfaces/Ports) | 2 |
| Number of Screens (Display & Graphics) | 1 |
| Number of Screens | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Operating System | webOS 4.1 |
| Package Contents | 55'' 500 Nits FHD Slim Bezel Video Wall; Remote ontroller; 2 x Batteries; Power cord; RS232C cable; Lan calbe; DP cable; IR receiver; Guide bracket; Screws; Manual |
| Product Color | Black |
| Product Model | VM5J-H |
| Product Name | 55'' 500 Nits FHD Slim Bezel Video Wall |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Scan Format (Video) | 1080p |
| Scan Format | 1080p |
| Screen Size (Display & Graphics) | 55" |
| Screen Size | 55" |
| Serial (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 41.45 lb |
| Width | 47.7" |
| Download PDF File |
| UPC | 195174016640 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 63.9300 |
| Prop65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 55VM5J-H |
| Brand | LG |

Log In