We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lifetime Products 2940 Light Commercial, Rectangular Folding Table, 200 lb Weight Capacity, Gray/White
SKU
ORG0422949
by Lifetime
$51.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ready to use, easy to maintain and simple to store
- Lightweight body
- Stain-resistant and easy to clean
- Rust-resistant powder-coated steel frame
- UV-protected high-density polyethylene (HDPE) top
- For indoor and outdoor use
Category: Home Tables
Pre-assembled and maintenance-free. Tabletop will not chip, crack or peel. Granite color molded top. Powdered coating on the frame for strength and rust resistance. Stain-resistant, easy to clean and good for indoor or outdoor use.
| Color | Gray/White |
|---|---|
| Folding Size | 48.3 in L x 24 in W x 1.7 in H |
| Frame Material | Steel |
| Open Size | 48.3 in L x 24 in W x 29 in H |
| Tabletop Material | Polyethylene |
| Type | Light Commercial Rectangular |
| Weight Capacity | 200lb |
| Brand | Lifetime |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.0000 |
| UPC | 841101002810 |
| MPN | 2940 |

Log In