We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lift Bucket, 1 Compartment, 17 in H x 14 in W
SKU
ORS4095104CLR17
by Klein Tools
$173.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Load rated 150 lb.
- 14 in diameter accommodates standard 5 gallon bucket.
- Body constructed of heavy-duty No 1 canvas.
- Durable steel rim.
- Leather reinforced bottom extends 3 in up the side.
Category: Hand Tools
Load rated 150 lb. 14 in diameter accommodates standard 5 gallon bucket. Body constructed of heavy-duty No 1 canvas. Durable steel rim. Leather reinforced bottom extends 3 in up the side.
| Carrying Method | Strap |
|---|---|
| Depth [Nom] | 17 in |
| Dia. [Nom] | 14 in |
| Handle Material | Web Strap |
| Height [Nom] | 17 in |
| Length [Nom] | 17 in |
| Load Cap. [Max] | 150 lb |
| Material | No 1 Canvas |
| No. of Compartments | 1 |
| Shape | Bucket |
| Width [Nom] | 14 in |
| Wt. | 6.7 lb |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.6100 |
| UPC | 926446201714 |
| MPN | 5104CLR17 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In