We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Light Duty Cleaning Cloth, Giant Roll, 1-Ply, 9 x 12.4, White, 1,450 Sheet Roll/Carton
SKU
TRK500105-MG
by Tork
$75.52 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Multi-purpose cleaning cloths for light-duty cleaning tasks.
- Use these durable wipers wet or dry to clean dust and dirt, and you can rinse and reuse them as needed.
- These disposable cleaning cloths are compatible with most chemical solvents, so no need to change your cleaning products.
- This giant roll avoids runouts and saves refill time.
- Compatible with Tork W1 dispensers.
Category: Wipes
Tork light-duty cleaning cloths are an economical, multi-purpose wiper. Compatible with most chemical solvents, these durable cloths can be used wet or dry for a variety of light-duty cleaning tasks. Theyre soft and flexible, making it easy to clean in hard-to-reach places and are more durable than a paper wiper, so you can rinse and reuse them. The giant roll has a high capacity to save time on refills. Giant Roll. Towel/Wipe Type: Multipurpose Cleaning Cloth; Application: General Purpose; Applicable Material: Multiple.
| Global Product Type | Reusable Towels & Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Multipurpose Cleaning Cloth |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Multiple |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 1,498.3 ft |
| Diameter | 14.96" |
| Length | 12.4" |
| Width | 9.8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 1,450 |
| Capacity (Weight) | 11.33 lb |
| For Use With | Tork W1 Stand Dispensers 6520281, 6521281 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | HACCP International Certified; NSF T1 Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Giant Roll |
| UPC | 10073286668292 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.3300 |
| MPN | 500105 |
| Brand | Tork |

Log In