We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Light Duty Cleaning Cloth Pop Up Box, 1-Ply, 8.3 x 16.1, White, 120 Cloths/Pack, 10 Packs/Carton
SKU
TRK500176-MG
by Tork
$86.28 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Multi-purpose light-duty cleaning cloths.
- Use wet or dry.
- Can be rinsed and reused.
- Compatible with most chemical solvents.
- More durable than paper.
- Soft and flexible, making it easy to clean hard to reach places.
- Convenient pop-up box.
- One-at-a-time dispensing.
Category: Wipes
Tork light-duty cleaning cloths are an economical, multi-purpose wiper. Compatible with most chemical solvents, these durable cloths can be used wet or dry for a variety of light-duty cleaning tasks. Theyre soft and flexible, making it easy to clean in hard-to-reach places and are more durable than a paper wiper, so you can rinse and reuse them. The portable pop-up box delivers one-at-a-time dispensing to minimize waste. Towel/Wipe Type: Multipurpose Cleaning Cloth; Application: General Purpose; Applicable Material: Multiple.
| Global Product Type | Reusable Towels & Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Multipurpose Cleaning Cloth |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Multiple |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Length | 16.1" |
| Width | 8.3" |
| Product Packaging | Pop Up Box |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 120 |
| Capacity (Weight) | 1.66 lb |
| For Use With | Tork W24 Dispenser Bracket 2083281 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | HACCP International Certified; NSF T1 Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 16.6700 |
|---|---|
| Brand | Tork |
| UPC | 073286667380 |
| MPN | 500176 |

Log In