We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Light-Duty Surface Cleaning Wet Wipe, 1-Ply, 8 x 6, Unscented, White, 2,500 Sheets/Roll, 2 Rolls/Carton
SKU
TRK192816-MG
by Tork
$116.07 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clean effectively with professional-quality multipurpose cleaning wipes.
- Save time on refills with this high-capacity jumbo roll that lasts longer.
- Designed for one-time use and disposal.
- Ideal for light-duty cleaning tasks like wiping grocery carts or gym equipment.
Category: Wipes
Make cleaning simple with these multipurpose cleaning wipes. These single-use cleaning wipes are designed to scrub and trap dirt for a quick and effective clean, while the pH-balanced formula cleans and deodorizes. They are suitable for use on most hard surfaces and are ideal for light-duty, super high-volume consumer tasks, such as wiping grocery carts and gym equipment. These wipes come in jumbo rolls, so staff won't need to refill as often, and are compatible with Everwipe by Tork W12 wet wipe dispensers. Towel/Wipe Type: Wet Wipes; Application: Grocery Carts; Gym Equipment; Applicable Material: Brass; Ceramic; Formica; Glass; Plastic; Steel; Tile; Vinyl; Material(s): Nonwoven.
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Wet Wipes |
| Application | Grocery Carts; Gym Equipment |
| Applicable Material | Brass; Ceramic; Formica; Glass; Plastic; Steel; Tile; Vinyl |
| Material(s) | Nonwoven |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Multipurpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 1,250 ft |
| Diameter | 8.5" |
| Length | 6" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Plastic |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 2,500 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 24.4700 |
|---|---|
| Brand | Tork |
| UPC | 073286667625 |
| MPN | 192816 |
| Download PDF File | Safety Data Sheet |

Log In