We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Backless Pneumatic Height Stool
SKU
LLR69513
by Lorell
$91.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 16" round, vinyl-covered seat
- Height adjusts easily in a 5" range with a lever under seat
- Chrome 5-star base with 2" dual wheel casters
- Black
Category: Office Stools
Backless stool features a 16" round, vinyl-covered seat, 2" dual-wheel casters, and a chrome five-star base. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 22-1/2" and 360-degree swivel. Height adjusts easily in a 5" range with a lever under the seat. Stool holds up to 275 lb.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Base Material | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69513 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Backless Pneumatic Height Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Feature | 360° Swivel |
| Seat Material | Vinyl |
| UNSPSC | 56112106 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255695138 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.5100 |
| MPN | 69513 |
| Brand | Lorell |


Log In