We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Black Leather Guest Chair
SKU
LLR84577
by Lorell
$147.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Leather-upholstered, padded seat and back for luxurious comfort
- Sturdy construction with a plywood core and metal frame that has a powder-coat finish
- Stabilizing sled base
- Weight capacity: 275 lb.
Category: Reception & Conference Room Furniture
With leather-upholstered, padded seat and back, this guest chair offers luxurious comfort for your waiting room. Sturdy construction features a plywood core for the seat and back, black plastic arm caps and metal frame with a powder-coat finish. Sled base with stabilizing feet offers a balanced, supportive foundation for your guests. Weight capacity is 275 lb. Chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
| Application/Usage | Waiting Room |
|---|---|
| Arm Color | Black |
| Arm Material | Plastic |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 13.25" |
| Back Material | Leather |
| Back Material | Plywood |
| Back Width | 19" |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24.8" |
| Features | Adjustable Feet |
| Features | Comfortable |
| Features | Sturdy |
| Features | Upholstered Back |
| Frame Material | Metal |
| Height | 33.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 84577 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 17.75" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Black Leather Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 19.25" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Leather |
| Seat Material | Plywood |
| Seat Width | 19.25" |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255845779 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 25.1300 |
| MPN | 84577 |
| Brand | Lorell |



Log In