We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Book Box Student Desk
SKU
LLR99893
by Lorell
$325.71 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adjusts in height for many grade levels
- Handy compartment for textbooks and more
- Easy access to school supplies
- Smooth writing surface
- Lorell Limited Lifetime Warranty
Category: Office Desks
Adjustable-height Student Desks with box feature a worksurface that adjusts in height from 22" to 30" to accommodate use in many grade levels. The open front of the black book box made of durable plastic offers easy access to stored school supplies. Both desks are topped with matching, Medium Oak writing surfaces.
| Application/Usage | Book |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Base Included | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Color/Finish | Black |
| Country of Origin | United States |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 30" |
| Manufacturer Part Number | 99893 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 30" |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 22" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Adjustable-Height Student Desks with Book Box |
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Depth | 24" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 18" |
| Top Color/Finish | Medium Oak |
| UNSPSC | 56121506 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 38.5000 |
| UPC | 035255998932 |
| MPN | 99893 |


Log In