We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Commercial Grade Putty Vertical Files
SKU
LLR60197
by Lorell
$493.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Commercial-grade for storing legal-size hanging file folders
- Smooth, quiet, drawer performance
- Core-removable lock to secure your files
- Label holders on all 4 drawers for easy identification
- Heavy-gauge steel construction
Category: Office Desks
Commercial-grade vertical file features four high-sided drawers that accommodate legal-size, hanging file folders without additional accessories. Slide suspension allows maximum drawer extension. Steel ball bearings provide smooth, quiet drawer performance. Even fully loaded, these drawers open with ease. Adjustable wire followers keep files upright. 26-1/2" deep vertical file also features a core-removable lock for security, aluminum label holders for easy referencing, convenient pull handles and heavy-gauge steel construction with recycled content. Vertical file meets or exceeds ANSI/BIFMA industry standards.
| Application/Usage | File Storage |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 26.5" |
| Dimensions | 52" x 18" x 26.5" |
| Drawer Type | File |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Lockable |
| Height | 52" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 60197 |
| Manufacturer | Lorell |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Media Size Supported | Legal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Putty |
| Product Family | Fortress |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Vertical File Cabinet - 4-Drawer |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | File Cabinet |
| Recycled | Yes |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Width | 18" |
| UNSPSC | 56101702 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 85.0000 |
| UPC | 035255601979 |
| MPN | 60197 |



Log In