We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Concordia Frost Upper Desk Partition
SKU
LLR81934
by Lorell
$82.77
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 35.4" Width x 12.6" Height x 7.6" Depth - Metal - Frosted
- 7.8mm frost surface has two metal supports and is designed for use with the Concordia Series desktops
- The series fosters a collaborative, open-environment work area while allowing private space
- Can be positioned between desktops or at the front edge
Category: Office Privacy Panels
Upper desk partition help creates privacy and focus with Lorell Concordia Series desktops for a collaborative, open-environment work area that promotes interaction while allowing your own private space. The Concordia system fosters teamwork and quiet time to focus on individual tasks with plenty of worksurface, storage above the worksurface and private storage where needed under the worksurface. Desk partition can be positioned between Concordia desktops or at the front edge. Design features a 7.8mm frost surface that is similar to acrylic and two metal supports.
| Thickness | 307.1 mil |
|---|---|
| Product Type | Partition |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Frosted |
| Height | 12.6" |
| Material | Metal |
| Width | 35.4" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Depth | 7.6" |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| MPN | 81934 |
| UPC | 352555819348 |
| Manufacturer | Lorell |
| Brand | Lorell |
| Dimensions (LxHxW) | 137.99 x 3.15 x 14.76 |
| Weight (lbs) | 6.6000 |
|---|

Log In