We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Contemporary 17" Rectangular Foot Stool
SKU
LLR86939
by Lorell
$97.33 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Configurable, contemporary reception seating
- Perfect for informal meeting rooms or small, touchdown areas
- Cushioned for comfort
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Reception & Conference Room Furniture
Rectangular foot stool is part of a Lorell Contemporary Seating, a collection of configurable reception seating for small, touchdown areas or informal meeting rooms. Combine with other 17" Cube Foot Stools, 20" Cube Foot Stools and Cylinder Foot Stools (all sold separately) in the collection to configure them to meet most spaces. Cushioned foot stool is upholstered in green fabric.
| Application/Usage | Meeting |
|---|---|
| Application/Usage | Reception Area |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 15.8" |
| Features | Contemporary Style |
| Features | Upholstered |
| Height | 16.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 86939 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Contemporary 17" Rectangular Foot Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Color | Green |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 16.5" |
| UNSPSC | 56112106 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.6400 |
| UPC | 035255869393 |
| MPN | 86939 |

Log In