We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Contemporary Collection Single Metal Base
SKU
LLR86932
by Lorell
$63.83 /SET
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Supports small touchdown areas or informal meeting rooms
- Foundation for Lorell Sectional Tabletop, Single Seat Sofa and Sofa Seat Cushion
- Easy arrangement in most spaces once paired with sectionals
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Furniture Hardware
Single Metal Base is part of Lorell's collection of configurable, contemporary reception seating for small touchdown areas or informal meeting rooms. Use with a Lorell Sectional Tabletop (sold separately) to create a substantial coffee table. This base is also the foundation for Lorell Single Seat Sofas and Sofa Seat Cushions (both sold separately).
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Meeting |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 9.8" |
| Dimensions | 1.5" Height x 4.5" Width x 9.8" Depth |
| Height | 1.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 86932 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 4 / Set |
| Product Color/Finish | Gray |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Contemporary Collection Single Metal Base |
| Product Type | Table Base |
| Recycled | No |
| Style | Contemporary |
| Width | 4.5" |
| UNSPSC | 56101502 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.6100 |
| UPC | 035255869324 |
| MPN | 86932 |

Log In