We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Contemporary Collection Single Sofa Seat Cushion
SKU
LLR86930
by Lorell
$132.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Perfect for small touchdown areas or informal meeting rooms
- Configure it with other Lorell sectionals for easy arrangement in most spaces
- Compatible with Lorell Single Metal Base and Adjustable Metal Base
- Use with Lorell Sectional Tabletop, Sofa Seat and Sofa Armrests for configurable reception seating
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Guest & Reception Chairs
Sofa Seat Cushion is part of Lorell's collection of configurable, contemporary reception seating for small touchdown areas or informal meeting rooms. The cushioned sofa with no back is upholstered in black polyurethane. It can be used with either of two Lorell Sectional Metal Bases: Single Metal Base or Adjustable Metal Base (both sold separately). Complete your cozy lounge with Lorell Sofa Seat Cushion, Sofa Armrests and Sectional Tabletop (all sold separately).
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Lounge |
| Application/Usage | Meeting |
| Application/Usage | Reception Area |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.5" |
| Dimensions | 7.9" Height x 25.5" Width x 25.5" Depth |
| Features | Upholstered Seat |
| Height | 7.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 86930 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Product Name | Contemporary Collection Single Sofa Seat Cushion |
| Product Type | Sofa |
| Recycled | No |
| Style | Contemporary |
| Width | 25.5" |
| UNSPSC | 56101502 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.4600 |
| UPC | 035255869300 |
| MPN | 86930 |

Log In