We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Espresso Laminate Desk
SKU
LLR18261
by Lorell
$205.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Belongs to Lorell Essentials Series
- High-quality laminate construction for long-lasting use
- Durable construction and metal-to-metal, cam-lock connections
- Grommet hole in top for easy cord routing
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Desks
Corner desk is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Espresso laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 1" Thickness - Top |
| Dimensions | 29.5" Height x 42" Width x 24" Depth - Desk |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features | Adjustable Feet |
| Features | Cam Lock |
| Features | Durable |
| Features | Grommet |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer Part Number | 18261 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Espresso Laminate |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | Espresso Laminate Desk |
| Product Type | Desk |
| Recycled | No |
| Thickness | 1" |
| Width | 42" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 94.8000 |
| UPC | 035255182614 |
| MPN | 18261 |

Log In