We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials 60" Sit-to-Stand Desk Shell
SKU
LLR69572
by Lorell
$353.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sit-to-Stand design for a healthier, active workday
- Pair with Lorell Sit-to-Stand Electric Adjustable Bar (sold separately) for convenient height-adjustment (29" to 49" high)
- Perfect addition to any home or office where style, comfort and functionality
- Rugged, polyvinyl chloride (PVC) edge for years of worry-free use
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Desks
Sit-to-Stand Desk Shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Weathered Charcoal laminate top with 3mm PVC edges is 1" thick for durability and features a grommet for easy cord management. Set includes a full modesty panel for privacy and leg panels with adjustable feet. With a height range of 27-1/2" to 47" , the Lorell Sit-to-Stand Electric Adjustable Bar (sold separately) raises the desk from 29" to 49" high.
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 29" |
| Dimensions | 0.1" Thickness - Top |
| Dimensions | 1" Thickness - Edge |
| Dimensions | 49" Height x 60" Width x 29" Depth |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features | Adjustable Feet |
| Features | Cord Management |
| Features | Durable |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 49" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69572 |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Weathered Charcoal |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | Essentials 60" Sit-to-Stand Desk Shell |
| Product Type | Desk Shell |
| Recycled | No |
| Thickness | 0.1" |
| Thickness | 1" |
| Width | 60" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 136.6900 |
| UPC | 035255695725 |
| MPN | 69572 |


Log In