We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Cherry Oval Conference Tables
SKU
LLR87373
by Lorell
$277.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perfect for your conference room
- High-quality laminate construction
- Part of the Essentials Series
- Sturdy top
Category: Reception & Conference Room Furniture
Oval conference table is part of the Lorell Essentials Wood Laminate Table Collection. It can be used with Lorell Essentials Series Laminate Furniture. The Essentials Series offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Top features a Cherry laminate surface with a 3 mil thick edge. Two-panel leg base features adjustable floor glides.
| Application/Usage | Conferencing |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Base Included | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Color/Finish | Cherry |
| Color/Finish | Laminated |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Height | 29.50" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 87373 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Essentials |
| Product Name | Essentials Conference Table |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Conference Table |
| Table Top Depth | 35.38" |
| Table Top Length | 72" |
| Table Top Shape | Oval |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Table Top Width | 70.88" |
| Top Color/Finish | Cherry |
| UNSPSC | 56101706 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 108.0300 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255873734 |
| MPN | 87373 |


Log In