We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Espresso Laminate Bookcase
SKU
LLR18227
by Lorell
$206.71 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Great for storage and decor in a contemporary office
- High-quality Espresso laminate
- Adjustable shelves for customizable height
- One-piece finished back for more stable storage
- 5-year limited warranty
Category: Office Bookcases & Hutches
Sturdy, four-shelf bookcase offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Shelves are 3/4" thick and made of 18mm thick, medium-density fiberboard with thermally fused, Espresso laminate for long-lasting use. The visible, one-piece backing behind the shelves is made with 3mm thick, medium-density fiberboard and matching laminate. Both sides are finished. Bookcase features three adjustable shelves, one fixed bottom shelf, square edges and adjustable feet. Each shelf holds up to 75 lb.
| Additional Warranty Information | 5-YEAR LIMITED WARRANTY |
|---|---|
| Application/Usage | Book |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 12" |
| Dimensions | 0.8" Thickness - Shelf |
| Dimensions | 48" Height x 36" Width x 12" Depth |
| Edge Style | Square |
| Features | Adjustable Feet |
| Features | Long Lasting |
| Features | Sturdy |
| Height | 48" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 18227 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Espresso |
| Product Line | Essential |
| Product Material | Thermofused Laminate (TFL) |
| Product Name | Essentials Espresso Laminate Bookcase |
| Product Type | Bookcase |
| Recycled | No |
| Style | Contemporary |
| Thickness | 0.8" |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Width | 36" |
| UNSPSC | 56101507 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 70.5500 |
| UPC | 035255182270 |
| MPN | 18227 |


Log In