We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Espresso Laminate Return Shell
SKU
LLR18216
by Lorell
$165.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1" thick, high-quality laminate top with 3mm PVC edges
- Grommets for easy cord management
- Adjustable floor guides for stability
- Add storage with box/file hanging or mobile pedestals (sold separately)
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Workstations
Rectangular return shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Espresso laminate top is 1" thick for durability. It cannot be used freestanding. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.
| Additional Warranty Information | 5-YEAR LIMITED WARRANTY |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 1" Thickness - Top |
| Dimensions | 29.5" Height x 42" Width x 24" Depth - Return Shell |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Features | Adjustable Feet |
| Features | Cam Lock |
| Features | Cord Management |
| Features | Durable |
| Features | Grommet |
| Features | Laminated |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 18216 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Espresso |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | Essentials Espresso Laminate Return Shell |
| Product Type | Return Shell |
| Recycled | No |
| Thickness | 1" |
| Width | 42" |
| UNSPSC | 56101713 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 70.3300 |
| UPC | 035255182164 |
| MPN | 18216 |


Log In