We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Espresso Wall Hutch Wood Door
SKU
LLR18242
by Lorell
$47.68 /SET
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Part of the Lorell Essentials Series
- Adds privacy to your Essentials Wall-Mount Hutch
- Matching, quality Espresso finish
- Hinged for easy access
Category: Office Bookcases & Hutches
Wood door adds privacy to your 35-3/8" wide Lorell Wall-Mount Hutch, part of the Essentials Series. Design includes an Espresso finish, approximately 5/7" (18mm) thickness and a 3mm PVC edge. The door includes hinges and other mounting hardware for convenient installation.
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Hutch |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 1" |
| Dimensions | 0.1" Thickness - Edge |
| Dimensions | 0.7" Thickness |
| Dimensions | 16" Height x 17" Width x 1" Depth |
| Door Material | Wood |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Height | 16" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 18242 |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 2 / Set |
| Product Color/Finish | Espresso |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | Essentials Espresso Wall Hutch Wood Door |
| Product Type | Door Kit |
| Recycled | No |
| Thickness | 0.1" |
| Thickness | 0.7" |
| Width | 17" |
| UNSPSC | 30171504 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 13.2200 |
| UPC | 035255182423 |
| MPN | 18242 |

Log In