We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Laminate Desk Shell
SKU
LLR69551
by Lorell
$257.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Belongs to Lorell Essentials Series
- High-quality laminate construction for long-lasting use
- Metal-to-metal, cam-lock connections for reliable hold
- 2 grommet holes in top for easy cord routing
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Desks
Rectangular desk shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Weathered charcoal laminate top is 1" thick for durability. Desk can be used in L-shaped configurations. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable floor guides for stabilization. Furniture has pre-drilled holes with metal inserts for easy attachment.
| Additional Warranty Information | Lorell 5-year limited warranty. |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 30" |
| Dimensions | 1" Thickness - Top |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 30" Depth |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features | Adjustable Floor Guide |
| Features | Durable |
| Features | Grommet |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69551 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | Essentials Laminate Desk Shell |
| Product Type | Desk Shell |
| Recycled | No |
| Thickness | 1" |
| Top Color/Finish | Laminate |
| Top Color/Finish | Weathered Charcoal |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 133.3800 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255695510 |
| MPN | 69551 |






Log In