We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Mahogany Laminate Desking
SKU
LLR69382
by Lorell
$334.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Belongs to Lorell Essentials Series
- Additional storage for your desk or credenza; doors for privacy
- High-quality laminate for long-lasting use
- Durable construction and metal-to-metal, cam-lock connections
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Desks
Hutch with four doors is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Hutch easily attaches onto 72" wide credenzas and desk shells in this collection to expand your storage opportunities. Design includes one grommet for easy cord management, backing, Mahogany laminate surfaces for durability and 3mm PVC edges.
| Additional Warranty Information | 5 YEAR LIMITED |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | China |
| Depth | 15" |
| Dimensions | 36" Height x 71.8" Width x 15" Depth |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Cord Management |
| Features | Durable |
| Features | Grommet |
| Height | 36" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69382 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Product Name | Essentials Hutch with Doors |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Hutch |
| Recycled | No |
| Total Number of Doors | 4 |
| Width | 71.8" |
| UNSPSC | 56101716 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 147.7100 |
| UPC | 035255693820 |
| MPN | 69382 |


Log In