We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Desking
SKU
LLR69406
by Lorell
$283.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Belongs to Lorell Essentials Series
- Bowfront for extra overhang to give visitors more space
- High-quality laminate for long-lasting use; Durable construction and metal-to-metal, cam-lock connections
- Add storage with box/file hanging pedestals (sold separately)
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Desks
Bowfront desk shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Cherry laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.
| Additional Warranty Information | 5 YEAR LIMITED |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | China |
| Depth | 41.4" |
| Dimensions | 29.5" Height x 70.9" Width x 41.4" Depth |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Grommet |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69406 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Cherry |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Name | Essentials Bowfront Desk Shell |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Desk Shell |
| Recycled | No |
| Width | 70.9" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 151.4600 |
| UPC | 035255694063 |
| MPN | 69406 |




Log In