We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Desking
SKU
LLR69421
by Lorell
$177.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1" thick top with 3mm PVC edges
- Adjustable floor guides for stability and grommet for easier cord management
- Can be configured for left-hand or right-hand placement; must be done at time of assembly
- High-quality, Cherry laminate for lasting use
Category: Office Desks
Rectangular return shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Cherry laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.
| Additional Warranty Information | 5 YEAR LIMITED |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.6" |
| Dimensions | 29.5" Height x 47.3" Width x 23.6" Depth |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Grommet |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69421 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Cherry |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Name | Essentials Return Shell |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Return Shell |
| Recycled | No |
| Width | 47.3" |
| UNSPSC | 56101713 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 77.8200 |
| UPC | 035255694216 |
| MPN | 69421 |


Log In