We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Series Cherry Laminate Desking
SKU
LLR69422
by Lorell
$165.48 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High-quality laminate resists wear-and-tear to maintain a professional look
- 2 grommet holes in top allow easy cord routing
- Easy-to-install design offers fast, simple assembly
- 1" thick top is durable to provide excellent support
Category: Office Desks
Rectangular return shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Cherry laminate top is 1" thick for durability. Use the grommet hole in the top for easy cord routing. Design also includes a full modesty panel for privacy, 3mm PVC edges and adjustable feet.
| Additional Warranty Information | LIMITED FIVE YEAR |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.6" |
| Dimensions | 29.5" Height x 41.4" Width x 23.6" Depth |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Leveling Glide |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69422 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color/Finish | Cherry |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Name | Essentials Rectangular Return |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Return |
| Recycled | No |
| Width | 41.4" |
| UNSPSC | 56101713 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 70.3300 |
| UPC | 035255694223 |
| MPN | 69422 |

Log In