We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Srs Cherry Round Conf. Tables
SKU
LLR87321
by Lorell
$134.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Part of the Lorell Essentials Series
- High-quality, Walnut laminate for long-lasting use
- 3mm PVC edgebanding for professional look
- Must also order base (LLR69436) for complete table
- Covered by Lorell Limited 5-year Warranty
Category: Reception & Conference Room Furniture
Round tabletop is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Furniture that offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Ideal for a small meeting area in executive offices, this 1" thick tabletop features a 48" diameter, Cherry laminate surface and 3mm PVC edgebanding. Attach this tabletop to sturdy steel or matching laminate base (sold separately) with screws matched to T-Metal, predrilled holes. The base includes mounting hardware.
| Application/Usage | Conferencing |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Base Included | No |
| Brand Name | Lorell |
| Color/Finish | Cherry |
| Color/Finish | Laminated |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Height | 1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 87321 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Essentials |
| Product Name | Essentials Conference Table Top |
| Product Series | Essentials |
| Product Type | Table Top |
| Table Top Depth | 47.25" |
| Table Top Diameter | 48" |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Table Top Width | 47.25" |
| Top Color/Finish | Cherry |
| UNSPSC | 56101901 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255873215 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 48.5000 |
| MPN | 87321 |
| Brand | Lorell |

Log In