We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Exec. High-back Leather/Mesh Exec. Chair
SKU
LLR85035
by Lorell
$377.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Equipped with headrest and black mesh back
- Black leather seat and arm pads
- Polished aluminum frame and 5-star base
- Includes pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock
Category: Office Chairs
Executive high-back chair features a headrest, black mesh back, black leather seat and arm pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Frame and five-star base are made of polished aluminum. Base has casters for easy chair movement.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Base Material | Aluminum |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 23.6" |
| Features | Headrest |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Frame Material | Aluminum |
| Height | 52.9" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 85035 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | High Back Executive Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18.50" |
| Seat Material | Leather |
| Width | 24.9" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255850353 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 46.3000 |
| MPN | 85035 |
| Brand | Lorell |


Log In