We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Exec Mesh Back/Fabric Seat Task Chair
Delivered in 2-4 business days
- Suspended seat with high-density, molded foam for luxurious cushioning
- Breathable mesh back that conforms to your body
- 6-way adjustable arms for versatile positioning
- Customized comfort: Adjustable lumbar, seat slider, synchro control with forward tilt and tension control and more
- Covered by the Lorell Limited Lifetime Warranty
Contemporary swivel task chair features a unique mesh back that provides superior comfort and support with adjustable lumbar support and air circulation. Suspended seat contains bands of rubber embedded in molded foam covered with high-quality, black fabric upholstery. Integrated seat slider lets you set the seat exactly where you want it. Three-paddle control provides one-touch seat-height adjustment, four-position back lock and tilt tension. Six-way arms, adjustable tilt tension and four back-lock positions let you adjust the chair to meet your specific preferences. Arms move up and down; in and out; and forward and back for enhanced ergonomic support. Synchronized tilt control provides reduced front edge rise while reclining. When desired, a convenient back lock prevents the back from reclining. Soft-touch armrest pads provide comfort and protection for desks or tables. Fiberglass-infused, reinforced nylon base with high-performance casters delivers strength, support and comfort.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | High Back |
| Base Material | Nylon |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 25" |
| Features | Adjustable with Tilt Tension Control |
| Features | Backrest Lock |
| Features | Comfortable |
| Features | Contemporary Style |
| Features | Padded Armrest |
| Features | Reinforced |
| Features | Seat Slider |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Triple Paddle Control |
| Height | 47" |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | USA Seating |
| Product Name | Executive Mesh Back/Fabric Seat Task Chair |
| Product Series | Adorn |
| Product Type | Chair |
| Recycled | Yes |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 26.5" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 54.0000 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255831048 |
| MPN | 83104 |

Log In