We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Executive Flex Arms Leather High-back Chair
SKU
LLR60620
by Lorell
$398.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Functions: pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock
- Arms padded for comfort and flex when chair is reclined
- 5-star base includes casters for easy mobility
- Black bonded leather upholstery with silver frame
Category: Office Chairs
High-back executive chair features bonded leather upholstery and arms that flex when the chair is reclined. Arms are also padded for comfort. Arm frame and five-star base are powder-coated for durability. Base is equipped with casters for easy mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Arm Color | Silver |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 24.40" |
| Back Width | 19.90" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.4" |
| Features | Flexible Backrest |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Frame Color | Powder Coated |
| Height | 46.1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 60620 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Minimum Seat Height | 18.60" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Name | Executive Bonded Leather High-back Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18.30" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Width | 20.50" |
| Width | 27" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 46.7400 |
| UPC | 035255606202 |
| MPN | 60620 |





Log In