We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Executive Mesh High-back Chair
Delivered in 2-4 business days
- Seat and back angles adjust independently and lock into place with multifunction mechanism
- Adjust the arm height and width for a better fit
- Breathable mesh back and unique, mesh fabric seat
- Ergonomic back supports your back's natural curvature
- Covered by Limited 5-Year Warranty
Executive High-back Mesh Chair cradles you during a hard day at work with a breathable mesh back and mesh fabric seat. The ergonomic mesh back supports the natural curvature of your back for less strain during work at the computer or meetings at your desk. Multifunction control adjusts seat and back angles independently with two levers for infinite locking within a fixed range. For more individualized comfort, arms adjust in height and width, and the seat height from floor adjusts from 17" to 21". High-back chair also swivels 360 degrees and tilts with the pivot point located directly above the center of the chair base. Five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easily moving the chair where needed. Weight capacity is 275 lb. High-back chair is available in black frame only and meets the CA117 fire-retardant standard.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Color | Black |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Gray |
| Back Height | 24" |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 20.75" |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 28.5" |
| Features | Back Angle Adjustment |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Material | Steel |
| Height | 45" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 86200 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 21" |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Ergomesh 86200 |
| Product Line | Ergomesh |
| Product Name | Executive High-back Mesh Chair |
| Product Series | 86200 |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 19.50" |
| Seat Feature | Angle Adjustment |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 21" |
| Width | 28.5" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255862004 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 58.4200 |
| MPN | 86200 |
| Brand | Lorell |

Log In